Známe vítěze Hudebních cen Evropy 2 za rok 2022. Nejvíce umístění si odnesl Adonxs

22. 2. 2023

Evropa 2 ve včerejším speciálním vysílání vyhlásila výsledky Hudebních cen za rok 2022. Už po jedenácté. Vítězové dostali křišťálové trofeje symbolizující hudební komorní ladičku z rukou netradičních hostů. Tři umístění, a tedy nejvyšší počet, si odnesl Adonxs, který zvítězil v kategoriích nejlepší domácí zpěvák a domácí objev, a ve skupině domácích (českých a slovenských) songů vybojoval stříbro. 

Slavnostní vyhlášení Hudebních cen Evropy 2 proběhlo přímo v éteru rádia v rámci speciálního odpoledního vysílání. Ceremonií posluchače provázela dvojice populárních moderátorů, Zorka Hejdová a Tomáš Zástěra. Live streamem na facebooku Evropy 2 pak Ondra Urban a Petr Říbal. Ceny předávali laureátům další oblíbení moderátoři nebo známé osobnosti, mezi nimi například Ben Cristovao, Jan Koller, Dominik Hašek nebo Igor Orozovič. 

O výsledcích ankety, složené celkem z 16 kategorií, rozhodovali primárně posluchači rádia a hudební fanoušci. Nejúspěšnějším interpretem se stal slovenský zpěvák Adonxs se třemi umístěními. Těsně v závěsu za ním pak byli Lake Malawi (první místo mezi domácími kapelami i domácími songy) a Mikuláš Hrbáček (stříbro v kategoriích nejlepší domácí zpěvák a objev domácí scény).

Dvě umístění získali také Imagine Dragons (nejlepší zahraniční kapela a song), Ed Sheeran (první příčka v kategorii zahraničních zpěváků a třetí místo mezi zahraničními songy) a Harry Styles (stříbro mezi zahraničními zpěváky a songy). 

Hudební ceny Evropy 2 jsou ojedinělou hudební éterovou cenou v Česku. Nominace odtajnila jedna z nejposlouchanějších rozhlasových stanic 1. února na svém webu, fanoušci pak mohli hlasovat pro své oblíbence v celkem 14 kategoriích až do středy 15. února. V kategorii Nejstreamovanější song Youradia zvítězila skladba, kterou uživatelé streamovací služby Youradio nejčastěji poslouchali v loňském roce. Jediný titul, a to zahraniční objev roku, vybrala odborná porota, složená ze zástupců rádia E2. Trofeje pro vítěze vyrobili ručně ve sklářském studiu Martina Štefánka podle návrhu známého designera Lukáše Rejmonta.

 

Celkové výsledky:

 

Nejlepší zpěvák cz/sk: Adonxs

Nejlepší zahraniční zpěvák: Ed Sheeran

Nejlepší zpěvačka cz/sk: Ewa Farna

Nejlepší zahraniční zpěvačka: Adele

Nejlepší kapela cz/sk: Lake Malawi

Nejlepší zahraniční kapela: Imagine Dragons

Nejlepší song cz/sk: Lake Malawi & We Are Domi: High-Speed Kissing

Nejlepší zahraniční song: Imagine Dragons: Bones

Nejlepší DJ cz/sk: Roxtar

Nejlepší zahraniční DJ: Alan Walker

Objev cz/sk: Adonxs

Zahraniční objev: Kamrad

Nejlepší videoklip cz/sk: Sofian Medjmedj & Stein27: Prázdno

Nejlepší album cz/sk: Chinaski: Frihet

Nejlepší rap cz/sk: Calin

Nejstreamovanější song Youradio: Gayle: ABCDEFU

Záznam z předávání zde: https://www.evropa2.cz/specialy/hudebni-ceny-evropy-2-za-rok-2022