V Hudebních cenách Evropy 2 si nejvíce umístění vybojovali Ewa Farna a rapper Calin

31. 1. 2024

Evropa 2 ve včerejším speciálním odpoledním vysílání vyhlásila živě výsledky Hudebních cen za rok 2023. Už po dvanácté. Vítězové dostali křišťálové trofeje symbolizující hudební komorní ladičku z rukou netradičních hostů. Po dvou umístěních, a tedy nejvyšší počet, si odnesli zpěvačka Ewa Farna a rapper Calin. Vyhlašovalo se celkem 16 kategorií.

Slavnostní vyhlášení Hudebních cen Evropy 2 proběhlo přímo v éteru rádia v rámci speciálního odpoledního vysílání. Ceremonií posluchače provázela dvojice populárních moderátorů, Zorka Hejdová a Tomáš Zástěra. Live streamem na sociálních sítích Evropy 2 pak Ondra Urban a Petr Říbal. Ceny předávali laureátům další oblíbení moderátoři rádia, ale i známé osobnosti, mezi nimi například Vojtěch Dyk, Honza Dědek, Michal Hrůza, Michal Holan, Rudy Linka nebo hokejista Milan Hnilička. 

O výsledcích ankety, složené celkem z 16 kategorií, rozhodovali primárně posluchači rádia a hudební fanoušci. Vůbec nejúspěšnějšími interprety se stali Ewa Farna, která zvítězila v kategoriích nejlepší české zpěvačky a nejoblíbenějšího českého videoklipu, a Calin, který zabodoval v kategorii českého rapu a také tuzemského alba. Dvě umístění získala také populární kapela Måneskin, která získala titul nejlepší zahraniční kapely a zahraničního songu. 

Hudební ceny Evropy 2 jsou ojedinělou hudební éterovou cenou v Česku. Nominace odtajnila jedna z nejposlouchanějších rozhlasových stanic na začátku ledna na svém webu, fanoušci pak mohli hlasovat pro své oblíbence v celkem 14 kategoriích až do 21. ledna. V kategorii Nejstreamovanější song Youradia zvítězila skladba, kterou uživatelé streamovací služby Youradio nejčastěji poslouchali v loňském roce. Jediný titul, a to zahraniční objev roku, vybrala odborná porota, složená ze zástupců rádia Evropa 2. Trofeje pro vítěze vyrobili ručně ve sklářském studiu Martina Štefánka podle návrhu známého designéra Lukáše Rejmonta.

Celkové výsledky:

Nejlepší zpěvák cz/sk: Vojtěch Dyk

Nejlepší zahraniční zpěvák: Nico Santos

Nejlepší zpěvačka cz/sk: Ewa Farna

Nejlepší zahraniční zpěvačka: Taylor Swift

Nejlepší kapela cz/sk: Mirai

Nejlepší zahraniční kapela: Måneskin

Nejlepší song cz/sk: Ben Cristovao & Sara James – Brighter Day

Nejlepší zahraniční song: Måneskin & Tom Morello – Gossip

Nejlepší DJ cz/sk: Roxtar

Nejlepší zahraniční DJ: Lost Frequencies

Objev cz/sk: Tea Sofia

Zahraniční objev: Tribbs

Nejlepší videoklip cz/sk: Ewa Farna – No a co

Nejlepší album cz/sk: Calin a Viktor Sheen – Roadtrip

Nejlepší rap cz/sk: Calin

Nejstreamovanější song Youradio: Miley Cyrus – Flowers