Rádio Z odvysílá speciál Královna Alžběta II. – 70 let na trůnu

3. 2. 2022

V neděli 6. února to bude přesně na den 70 let, co se britskou královnou stala Alžběta II. Při této příležitosti zpravodajské Rádio Z odvysílá od 9 do 10 hod. speciál s názvem Královna Alžběta II. – 70 let na trůnu. Moderování se ujmou šéfredaktor Ondřej Kopa a historik a odborník na britskou královskou rodinu Martin Kovář. Navazovat bude na úspěšný pořad Královská rodina, díl věnovaný tomuto výročí bude rádio vysílat rovněž v neděli od 8:30.

Rádio Z už půl roku vysílá úspěšný pořad Královská rodina, na který máme velmi pozitivní reakce od našich posluchačů. Neuvěřitelných 70 let Alžběty II. na britském trůnu si proto chceme připomenout i tímto speciálem. Oficiální oslavy sice Velkou Británii teprve čekají, ale my chceme toto výročí průběžně připomínat právě na stanici, kde je část vysílání v angličtině,“ říká Ondřej Kopa. (pozn. Rádio Z přebírá vysílání BBC World Service každý všední den mezi večerní 18. a ranní 6. hodinou, o víkendu pak od 19. do 7. hodiny.)

Ve speciálu moderátoři Ondřej Kopa a Martin Kovář proberou především to, jak se měnila vláda Alžběty II. v průběhu času. Určitě přijde řeč i na možnosti nástupnictví, jestli to bude Charles, nebo William. Prvním hostem ve vysílání bude publicista a nakladatel Alexander Tomský, který žil od roku 1968 ve Velké Británii. Druhým hostem bude analytik zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Mgr. Jan Brunner, jenž předtím působil několik let jako zástupce velvyslance ČR ve Velké Británii a má s ostrovním státem i s královským dvorem a protokolem osobní zkušenosti.

Britská monarchie je jednou z nejtrvalejších a nejstabilnějších institucí dnešního západního světa. V osobní rovině lze totéž říci o její královně Alžbětě II., která vládne již sedmdesát let. Během těchto let se stala, bez jakékoli nadsázky, součástí anglické, potažmo britské národní identity, pomyslným „útesem jistoty ve světě plném nejistot,“ doplňuje Martin Kovář.