Rádio Frekvence 1 slaví 30 let

16. 10. 2023

Jedno z nejposlouchanějších českých soukromých rádií, Frekvence 1, slaví v říjnu 30. narozeniny. Jako jedna z mála českých rozhlasových stanic meziročně roste. Značka, patřící do skupiny Active Radio, nabízí v narozeninovém měsíci speciální hosty, kteří rádiem od jeho vzniku prošli.

Před spuštěním oficiálního vysílání Frekvence 1 běžela na jeho vlnách pouze smyčka písniček. Vysílání s moderovanými vstupy spustilo rádio 24. října 1993 v 5:00 ráno. První oficiální písničkou éteru byl song od Beatles, Imagine.

„Do rádia to už od začátku táhlo zajímavé osobnosti. Úplně na startu to byli komici Miloslav Šimek, Oldřich Kaiser a Jiří Lábus, Halina Pawlowská přispívala do programu svým pořadem o horoskopech. A to Frekvenci 1 zůstalo. Je to rádio založené na tvářích a účasti českých známých jmen, a to jak z pohledu stálých moderátorů, tak hostů. A v tom chceme pokračovat,” říká ke kulatému výročí rádia jeho ředitel David Šmídt. 

Podle posledních dat Radioprojektu je Frekvence 1 jedním z mála rádií, které v meziročním srovnání poslechovosti rostly. V průměru poslouchá tuto soukromou rozhlasovou stanici bezmála půl milionu posluchačů denně (za 1Q a Q2 2023 to bylo 442 000 denně, za 1Q a 2Q 2022 to bylo 429 000 posluchačů denně). Ve zmíněném průzkumu poslechovosti se Frekvence 1 stabilně drží v žebříčku TOP 5 nejposlouchanějších českých stanic. 

Narozeninová kampaň rádia se soustředí na české osobnosti, které s rádiem pojí jak minulost, tak přítomnost, a také na unikátní zlaté pamětní medaile v celkové hodnotě přes 600 000 korun. Ty vznikly v České mincovně v Jablonci nad Nisou, protože i mincovna slaví letos svoje třicátiny. Narozeninová soutěž s Českou mincovnou vybízí k tvoření nejoriginálnějších narozeninových přání, které budou odměněny právě zlatými medailemi, další pak bude rozvážet po celém Česku moderátor Tomáš Fíla ve žluté Toyotě Hilux, a posluchači jej budou hledat podle nápověd moderátorů.

Dárkem pro fanoušky je  i speciální narozeninový song FREKVENCE 1 ALLSTARS: Na týhle planetě, který nazpívaly současné moderátorské hvězdy rádia. „Naši narozeninovou hymnu slavnostně uvádíme dnes a budeme čekat na reakce fanoušků. Kromě toho se posluchači dočkají hostů, kteří Frekvencí 1 prošli, začínali tady svoji kariéru a i po letech na vysílání vzpomínají. Chybět nebudou ani současné hvězdy programu jako Jan Kraus, Marta Jandová, Tomáš Matonoha a mnoho dalších. Hostem pořadu Press Klub Frekvence 1 bude zakladatel rádia a jeho dlouholetý prezident Michel Fleischman, který momentálně pracuje jako český velvyslanec v Paříži,” doplňuje Šmídt.

V éteru rádia, založeného na českých osobnostech, se na moderátorských pozicích prostřídaly už desítky známých jmen. Mezi nejpopulárnější patří Oldřich Kaiser a Jiří Lábus, Halina Pawlowská, Tereza Pergnerová, Diana Kobzanová, Václav Moravec, Pavel Poulíček, Petr Čtvrtníček, Petr Novotný, Jitka Asterová nebo Aleš Háma a Jakub Wehrenberg. Svým nočním vysíláním se nezapomenutelně zapsal do paměti posluchačů Jiří Pomeje, oblibu si získaly i ranní rozhovory s hosty dua „Těžkej Pokondr“ nebo Sportbar Aleše Valenty.

V současnosti nejpopulárnějšími pořady rádia jsou Music studio live, Kraus a Blondýna, Cože Michala Suchánka a Petra Kolečka, Press Klub Frekvence 1, Co se děje? s Martou Jandovou, Pokáčova rychlovka, Host Frekvence 1 nebo Nedělní lajf Petra Jablonského a Popolední pohodička Tomáše Matonohy.