Podcastem roku jsou opět Opravdové zločiny, objevem roku je Pod svícnem

15. 6. 2023

Pátý ročník ankety Podcast roku má konečné výsledky. Absolutním vítězem se staly Opravdové zločiny. Veřejnost svým hlasováním rozhodla také o nejlepších českých podcastových dílech v celkem 9 tematických kategoriích. V nich se na stupně vítězů dostaly podcasty Host Lucie Výborné, Kriminálka, Brain We Are CZ, Hodina dějepichu, Kudy běží zajíc, Ve vatě, Hype-Cast a Vlevo dole. V anketě celkem hlasovalo přes 100 tisíc lidí. Objevem roku, který zvolila odborná porota, je podcast Pod svícnem.

Podle nejnovějšího průzkumu Nielsen a Ressolution Group více než pětina Čechů poslouchá podcasty alespoň jednou týdně. Rostoucí tuzemský zájem o podcastovou tvorbu se odrazil i na počtu hlasujících. Zatímco loni jich rozdalo hlasy kolem 75 tisíc, letos převršil počet hlasujících hranici 100 tisíc. „Zájem roste přirozeně s nárůstem trendu poslechu i tvorby podcastů. Hlavní důvody vidíme v tom, že vznikají podcasty, které necílí jen na mainstream, ale naopak si autoři a autorky vybírají i okrajová témata. Jejich popularita roste také díky tomu, jak je tvůrci ke svým posluchačům dostávají. Tam je proměna raketová. Podcasty už nejsou doménou jen několika podcastových platforem či aplikací, mnohem intenzivněji se objevují i na YouTube, formou tzv. videocastů, anebo na různých platformách dedikovaných přímo digitálním tvůrcům pro distribuci i monetizaci jejich obsahu. Vznikají k nim obsahové newslettery, off‑line eventy a další přidružené aktivity. Díky tomu přirozeně roste i počet zapojených do této v česku jedinečné ankety. Oproti loňsku jsme zaujali o více než pětadvacet tisíc lidí víc,“ říká Lubor Zoufal, který má na starost digitální produkty ve společnosti Active Radio, jež anketu vymyslela.

VÝSLEDKY

Veřejnost rozhodovala svými hlasy o umístění podcastů v hlavní kategorii Podcast roku, ze které vzešli vítězové v celkem devíti tematických kategoriích (Zpravodajství a publicistika, Talk show, Veřejnoprávní, Zábava, Životní styl a zdraví, Vzdělávací, True Crime, Sport, Byznys a osobní finance). Kromě toho se jejich hlasy sečetly pro vyhlášení absolutních vítězů. Absolutní vítězství obhájil z loňska podcast Opravdové zločiny někdejších moderátorek Evropy 2 Lucie Bechynkové a Barbory Krčmové.

Absolutní vítězové (nejvíce hlasů od fanoušků)

 1. místo: Opravdové zločiny
 2. místo: Hype-Cast
 3. místo: Vlevo dole

Zpravodajství a publicistika

 1. místo: Vlevo dole
 2. místo: Kecy a politika
 3. místo: Vinohradská 12

Talk show

 1. místo: Host Lucie Výborné
 2. místo: U Kulatého stolu
 3. místo: BROCAST

Veřejnoprávní 

 1. místo: Kriminálka
 2. místo: Vinohradská 12
 3. místo: Host Lucie Výborné

Zábava

 1. místo: Hype-Cast
 2. místo: Neplecha ukončena
 3. místo: Fantastický Podcast

Životní styl a zdraví

 1. místo: Brain We Are CZ
 2. místo: LOG
 3. místo: Aura.

Vzdělávací

 1. místo: Hodina dějepichu
 2. místo: Příběh, který se opravdu stal
 3. místo: Přepište dějiny

True Crime

 1. místo: Opravdové zločiny
 2. místo: KRIMI PŘÍBĚHY
 3. místo: Kriminálka

Sport

 1. místo: KUDY BĚŽÍ ZAJÍC
 2. místo: Podry & Vacíno
 3. místo: Za čárou

Byznys a osobní finance

 1. místo: Ve vatě
 2. místo: Investiční podcast Vojta Žižka
 3. místo: Škrty

Další kategorií je pak ocenění Objevů roku, o kterých rozhoduje odborná porota. Letos v ní usedli například Martin Groman, autor podcastu Přepište dějiny, Terézia Ferjančeková a Zuzana Kašparová z podcastu Vyhonit ďábla, Adam Dunovský spojený s BROCASTEM, filmový kritik a moderátor Aleš Stuchlý, novinář Václav Dolejší, moderátor rádia Evropa 2 Jakub Kotek či Eliška Vyhnánková, známá konzultantka a lektorka využívání sociálních sítí. Společně vybrali tři nejpovedenější díla roku 2023 na podcastové scéně. Dle jejich hlasování se největším objevem letošního roku stal podcast Pod svícnem, který mapuje prostřednictvím rozhovorů příběhy obětí domácího násilí. Vzniká pod hlavičkou stejnojmenné nezávislé iniciativy, kterou v roce 2022 založily Michaela Studená a Barbora Urbanová s cílem edukace společnosti a změny legislativy v této oblasti. Vychází ve spolupráci s webem Novinky.cz.

Objev roku

 1. místo: Pod svícnem
 2. místo: Hodina dějepichu
 3. místo: Swag, Hranice násilí a Investiční podcast Vojta Žižka

(získali od poroty stejné množství hlasů)

ZPŮSOB HLASOVÁNÍ  A VYHLÁŠENÍ

Hlasování probíhalo od 9. května do 5. června na webových stránkách www.podcastroku.cz a veřejnost mohla hlasovat až pro pět svých nejoblíbenějších podcastů (a minimálně pro jeden). Podle umístění podcastu ve formuláři získal pořad příslušný počet hlasů (1. místo ve formuláři znamenalo 5 hlasů, 5. místo ve formuláři získalo podcastu 1 hlas). Vybírat mohli ze všech českých podcastů, které vydaly alespoň jeden díl v termínu od 1. 5. 2022 až po 1. 5. 2023. Vyhlášení pak proběhlo, již tradičně, v Radlické kulturní sportovně v Praze 5, slavnostním vyhlášením jednotlivých kategorií provázel youtuber a politický komentátor Jan Špaček.

Ti nejlepší si převzali ceny vyrobené v dílně designera Lukáše Rejmonta. Tvar plastiky vychází z původního iPodu, na kterém lidé začali první podcasty poslouchat. Lukáš nahrál na telefon audio stopu jeho dcery Marie Violy, která vyslovila sousloví „Podcast roku“ a tuto křivku zaznamenanou v telefonu vyřízl vodním paprskem do masivu z mosazi. V minulosti navrhoval hudební ceny pro rádio Evropa 2, Mistrovství světa ve Snowboardingu, Prague Design Week, České a Slovenské Mistrovství v surfingu konané ve Francii nebo Český snowboarding.

Anketu Podcast roku pořádá skupina Active Radio a.s. a Český rozhlas. Hlavním partnerem jsou od letošního ročníku Seznam Zprávy. Dalšími partnery jsou Czech News Center, Evropa 2, Frekvence 1 a Youradio Talk.