Martin Kovář: pro kvalitní interview upřednostňuji osobní a uvolněné rozhovory se zajímavými hosty

19. 7. 2021

Moderátora a historika Martin Kováře uslyšíte na Rádiu Z čtyřikrát do týdne. Do svého pořadu Interview Martina Kováře si zve známé politiky, vědce, ekonomy, ale i umělce a sportovce. Od konce léta bude rovněž pro Rádio Z moderovat nový podcast o britské královské rodině.

Na Rádiu Z máte Interview Martina Kováře. Jak jste se k moderování na Rádiu Z dostal?
S nabídkou spolupráce mě oslovil šéfredaktor Ondřej Kopa, se kterým jsme se znali z časů našeho působení na Univerzitě Karlově. Už tam se nám, myslím, spolupráce dařila, a když Ondřej na počátku roku 2020 hledal člověka, který by čtyřikrát týdně moderoval interview se známými politiky, vědci, umělci, sportovci atd., zeptal se mě, zda bych to nechtěl dělat. Možná v tom hrálo roli i to, že se ve veřejném prostoru pohybuji velmi dlouho, že znám mnoho lidí osobně a mohu je oslovit napřímo, nemluvě o tom, že „osobní“ interview, jak je dělám já, mají, alespoň myslím, určitý přesah a liší se od těch, která můžeme v éteru běžně slyšet.

Co vás nejvíce baví na práci v rádiu?
Líbí se mi, že se jedná o dynamické médium, které rychle reaguje na aktuální dění u nás doma i ve světě. V tom je rozhlas jedinečný a navzdory moderním technologiím a sociálním sítím nenahraditelný. Kromě toho mám moc rád atmosféru ve studiu, bezprostřední kontakt s hosty, proto také jasně upřednostňujeme jejich osobní přítomnost v rádiu před telefonickým rozhovorem, i když i s nimi jsme se v těch nejhorších covidových časech museli nejednou smířit, prostě to nešlo jinak. Samozřejmě mě těší také ohlasy – zejména maily od našich posluchačů; je prima slyšet, že se jim to, co děláme, líbí, že nás rádi poslouchají. Nevadí mi ani kritické (o)hlasy, pokud jsou slušné a k věci; právě díky nim si člověk občas uvědomí věci, na které by jinak třeba nepomyslel.

Jak se připravujete na vysílání?
Záleží přirozeně na tom, kdo je mým hostem. Pokud se jedná o člověka, kterého dlouho a dobře znám, ať už je to ten či onen přednosta kliniky, ředitel nemocnice, anebo ekonom a politik, je příprava snazší. I tehdy si ale musím screening udělat, ověřit si, o čem můj host mluvil v posledních rozhovorech, abych se neopakoval a aby mi náhodou neuteklo něco zajímavého. Jde-li o hosta, kterého osobně neznám, navíc experta v určitém oboru, ať už lékař, technik či kdo já vím, pak musím „nastudovat“ jeho specializaci co nejpečlivěji, jednak abych se neptal hloupě, jednak abych ho neotrávil. Někdy to není úplně snadné, ale v každém případě je to obohacující; právě díky takovým hostům jsem se dověděl spoustu věcí, o kterých jsem měl do té doby jen velmi vágní představu.

Podle čeho si vybíráte hosty a témata?
Hosty a témata si vybírám po dohodě s šéfredaktorem Ondrou Kopou. Vzhledem k tomu, že Rádio Z je zpravodajské rádio, jsou hosty Interview Martina Kováře přibližně dvakrát do týdne politikové – zástupci vlády i opozice, na to pečlivě dbáme, a dvakrát týdně zajímavé, většinou veřejně známé osobnosti, jak jsem už řekl – lékaři, právníci, ekonomové, historikové, abych nezapomněl na svoji profesi, občas kumštýři, sportovci… Samozřejmě se snažíme, aby „portfolio“ hostů bylo co nejpestřejší a pro posluchače zajímavé. Někteří hosté chodí do interview opakovaně, ať už se jedná o ty, bez nichž to ve zpravodajském rádiu tak říkajíc nejde – premiér, předsedové senátu a sněmovny, ministři, poslanci, zástupci opozice, v době koronavirové krize byli v Interview Martina Kováře logicky hodně lékaři… Opakovaně, ale ne často, maximálně dvakrát do roka, což při více než sto šedesáti pořadech ročně není zase tolik, si zveme do studia ty hosty, o které si posluchači píší, protože se jim rozhovor s nimi líbil, třeba Vaška Cílka, Mojmíra Hampla, Honzu Konvalinku, Jirku Padevěta, Tondu Pařízka, Tomáše Zimu a další.

Jaká forma rozhovoru je vám bližší, abyste z hostů dostal to nejlepší a informace, které chcete? Drtit hosty, nebo si s nimi raději v klidu popovídat?
Hned při příchodu do Rádia Z jsem říkal, že nechci dělat konfrontační interview. Myslím, že takových je v českém prostředí plno, stejně jako agresivity, hrubosti, neurvalosti a všeho, co s tím souvisí, obecně. Takže si s hosty raději „povídám“, což neznamená, že nemohou dostat a také dostávají nepříjemné otázky. K jejich ochotě odpovídat a k nezbytné uvolněnosti přirozeně patří i jejich „příprava“ před pořadem – je třeba je přivítat, nabídnout jim občerstvení, nespěchat na ně, ztratit s nimi pár slov, prostě je pokud možno „naladit“ tak, aby se na dvacetiminutové interview, ať už jde o kohokoli, těšili a byli ochotni přijít znovu. Bez dobrých a zajímavých hostů se totiž kvalitní interview dělat nedá.

Co vy a podcasty? Určitě jste tento fenomén zaznamenal.
Samozřejmě, sám ostatně své podcasty mám. Jednak na INFO.CZ, kde jsme s Honzou Janušem dělali podcast s názvem Jízda dějinami, a kde v současné době připravuji jednou za čtrnáct dní Historii očima Martina Kováře. Do ní si, jak už napovídá název, zvu přední české historiky, ale nejen je, i experty z jiných oborů, například ekonomy, orientalisty, teology, povídáme-li si o tématech, u nichž je právě tato specializace třeba. Ve formě podcastu si je ostatně možné poslechnout i Interview Martina Kováře, a to jak na webu Rádia Z.

Jste historik a odborník na anglosaský svět a tím pádem i na britskou královskou rodinu. Proč jste si vybral právě toto téma?
Moje láska k Anglii, respektive k Velké Británii, ale i ke Spojeným státům americkým, prostě k anglosaskému světu, se zrodila na střední škole, na Lepařově gymnáziu v Jičíně, odkud pocházím. Na začátku byla anglicky psaná krásná literatura a také muzika – bez anglických rockových kapel ze šedesátých a sedmdesátých let minulého století bych se asi do té báječné země „za Kanálem“ tak osudově nezamiloval. A pokud jde o královskou rodinu, o Windsory, ta k ostrovnímu státu neodmyslitelně patří, takže to šlo tak říkajíc ruku v ruce. Historie britské monarchie je navíc opravdu fascinující příběh, včetně současnosti…

Čím britská královská rodina přitahuje lidi po celém světě? Jak se liší od ostatních královských rodin?
Přitažlivost britské královské rodiny je dána mnoha faktory. Jednak, jak už jsem zmínil, má za sebou skutečně pozoruhodnou historii, jednak se jedná o rodinu, která je pod největším drobnohledem médií na světě, jednak ji i v nedávné tvořili, respektive i v dnešní době tvoří pozoruhodné osobnosti – viz nedávno zesnulý princ Philip, vévoda z Edinburghu, samotná královna Alžběta II., její syn, princ Charles, a jeho bývalá manželka, lady Diana, která byla mimořádně zajímavým „fenoménem“, snad to tak mohu říci, osmdesátých a devadesátých let minulého století. Velmi zajímavé a pro veřejnost přitažlivé osobnosti jsou i její synové, princ William a Harry a jejich rodiny. To bychom se mohli bavit velmi, velmi dlouho…

Jaké jsou vaše plány? Na co se posluchači mohou těšit?
Jednak bych rád pokračoval v Interview Martina Kováře tady na „Zetku“, jednak s Ondřejem Kopou připravujeme pro Rádio Z i nový podcast, právě o britské panovnické rodině, o její historii a současnosti; zatím máme hotový „základní nástřel“, který budeme přes léto „pilovat“ a na konci léta bychom ho chtěli spustit. Docela věříme, že se bude posluchačům líbit. Takže asi tak…

Interview Martina Kováře naladíte na Rádio Z od pondělí do čtvrtka od 17:30 do 18:00, všechny záznamy jsou dostupné na webu rádia nebo ve formě podcastů v české aplikaci Youradio Talk a dalších streamovacích platformách jako Spotify, Apple Podcast či Google Podcast.