Fanoušci mohou vybírat svůj nejoblíbenější podcast. Odstartoval pátý ročník ankety Podcast roku

10. 5. 2023

V minulém týdnu odstartoval v pořadí pátý ročník ankety Podcast roku, která dává veřejnosti možnost zvolit si ty nejoblíbenější či nejzajímavější podcasty v Česku. Fanoušci mohou hlasovat pro své oblíbené české tvůrce, kromě toho vybírá speciální porota takzvaný Objev roku. 

 

Vinohradská 12, Opravdové zločiny, U Kulatého stolu nebo Fantastický Podcast. To je jen zlomek podcastů, které v loňském ročníku ankety zaznívaly nejčastěji a odnesly si tak první příčky. „Podcasting je typický delším formátem, většina podcastů se pohybuje v délce 30 až 60 minut, nicméně výjimkou nejsou ani několikahodinové díly. Tak jak tak se staly fenoménem dneška. Nabízí pohodlnou formu zábavy, edukace nebo inspirace a poměrně dost širokou plejádu témat a nápadů. Svojí mluvenou a autentickou formou jsou pro fanoušky osobnější, interaktivnější,” říká Lubor Zoufal, který má na starost digitální produkty ve společnosti Active Radio, jež anketu vymyslela, a stál také u zrodu soutěže.

 

Popularita podcastů v Česku totiž bezpochyby strmě roste. V současnosti evidujeme přes 6 tisíc těch českých. (zdroj Podcastindex.social) Společnost Httpool zase v únoru letošního roku uvedla, že podcasty si alespoň jedenkrát týdně pustí přes milion českých uživatelů Spotify. V minulém roce zaznamenali celkově nárůst o 126 %, což byl největší skok od doby, kdy je možné na Spotify poslouchat podcasty.

 

Proto dává Podcast roku už popáté možnost všem milovníkům mluveného formátu podpořit oblíbené autory. Hlasování probíhá na webových stránkách www.podcastroku.cz a veřejnost může hlasovat až pro pět svých nejoblíbenějších podcastů. Z hlasování letos vzejde absolutní vítěz a rovnou i vítězové jednotlivých tematických kategorií (těmi jsou Zpravodajství a publicistika, Talk show, Veřejnoprávní, Zábava, Životní styl a zdraví, Vzdělávací, True Crime, Sport, Byznys a osobní finance). V loňském roce dalo svůj hlas v anketě celkem 75 tisíc fanoušků, kteří podpořili své oblíbené tvůrce, ale také se automaticky zařadili do soutěže o hodnotné ceny.

 

Odborná porota pak ještě vybírá vítěze v kategorii Objev roku. Letos v ní usednou například Martin Groman, autor podcastu Přepište dějiny, Terézia Ferjančeková a Zuzana Kašparová z podcastu Vyhonit ďábla, Adam Dunovský spojený s Brocastem, filmový kritik a moderátor Aleš Stuchlý, novinář Václav Dolejší nebo moderátor rádia Evropa 2 Jakub Kotek či Eliška Vyhnánková, známá konzultantka a lektorka využívání sociálních sítí.

 

Anketa bude ukončena v neděli 5. června, slavnostní vyhlášení vítězů pak probíhá ve čtvrtek 15. června.

 

Anketu Podcast roku pořádá skupina Active Radio a.s. a Český rozhlas. Hlavním partnerem jsou od letošního ročníku Seznam Zprávy. Dalšími partnery jsou Czech News Center, EVROPA 2, Frekvence 1 a Youradio Talk.