Čtvrtý roční ankety o nejlepší podcast zná své vítěze. Opět dominovala Vinohradská 12 a Opravdové zločiny

16. 6. 2022

Dnes se opakovaně v Radlické kulturní sportovně v Praze 5 rozdávala ocenění v rámci ankety o nejlepší Podcast roku 2022. Slavnostním vyhlášením jednotlivých kategorií provázel Jiří Havelka. V kategorii Veřejnoprávní podcast zvítězil zpravodajský pořad Vinohradská 12 z dílny Českého rozhlasu. Překvapením nebyl ani vítěz v sekci Autorského podcastu, kterým se stal pořad Opravdové zločiny moderátorek Evropy 2 Lucky Bechynkové a Báry Krčmové. O výsledku těchto dvou kategorií rozhodli posluchači na webu Podcast roku. O umístění v dalších 7 kategorií rozhodovala odborná porota.

S nárůstem obliby poslechovosti podcatů zároveň roste i množství stylů pořadů, které dnes posluchač může sledovat. „Ukazuje se, že podcast, který má svou verzi i pro YouTube, může benefitovat nejen z většího dosahu, ale posluchači se lépe vedou na prokliky například na hlasování v anketě Podcast roku,“ říká Martina Říhová, výkonná ředitelka společnosti Active Radio. Nejen pro vítěze kategorií Veřejnoprávní podcasty Českého rozhlasu a České televize, ale i pro tvůrce nejlepších autorských podcastů mohli posluchači hlasovat na webu www.podcastroku.cz od 9. května do 5. června. Největší vlnu zájmu o hlasování v anketě byla zaznamenána po samotném spuštění ankety, dále pak 8. a 16. den hlasování. Obdobný scénář se opakoval i v poslední den hlasování.

V roce 2022 se do ankety opět zapojilo více hlasujících. „Máme radost, že navazujeme na trend z loňska, kdy letos vzrostl počet hlasujících o 36 %,“ komentuje anketu Martina Říhová, výkonná ředitelka společnosti Active Radio.

Výsledky a jednotlivé kategorie
Veřejnoprávní kategorii ovládla Vinohradská 12 a obhájila své první místo s 12 % hlasů, loni 22 %, Lucie Výborná s pořadem Host Lucie Výborné obsadil druhé místo s 9,8 %, což znamená nárůst oproti loňským získaným 8,8 %. Třetí místo patřilo ČT sport podcasty s 6,6 %, kteří svou pozici utvrdili a oslovili o 1, 3 % posluchačů více.

10. Kompot

V kategorii autorské tvorby výherkyně z podcastu Opravdové zločiny navýšily svůj loňský náskok před dalšími umístěnými a meziročně si výsledek polepšily o 11, 1 %. Celkem získaly 27 % hlasů, což znamená přes 61 tis hlasů a staly se tak i absolutním vítězem. Na druhém místě se umístil podcast U Kulatého stolu, který získal 5 %, což je oproti loňsku o 3 % hlasů méně. Třetí místo, Fantastický podcast, získalo přes 3 % hlasů. V loňském roce získalo třetí místo 7,5 %. To obsadili tvůrci podcastu Brocast.

10. Patálie

Porota v kategorii Zábava ocenila na prvním místě dva pořady: Buchty a Koulí podcast. Český rozhlas obsadil ve volbě poroty 5 prvních míst, autorské podcasty pak získala 3 první místa. Porotci vybírali v každé kategorii vždy ze 7 nominovaných podcastů. Odborná porota ani letos neměla jednoduchou volbu. Z ocenění se mohly těšit tyto tvůrčí týmy: