Čtvrtý roční ankety o nejlepší podcast zná své vítěze. Opět dominovala Vinohradská 12 a Opravdové zločiny

16. 6. 2022

Dnes se opakovaně v Radlické kulturní sportovně v Praze 5 rozdávala ocenění v rámci ankety o nejlepší Podcast roku 2022. Slavnostním vyhlášením jednotlivých kategorií provázel Jiří Havelka. V kategorii Veřejnoprávní podcast zvítězil zpravodajský pořad Vinohradská 12 z dílny Českého rozhlasu. Překvapením nebyl ani vítěz v sekci Autorského podcastu, kterým se stal pořad Opravdové zločiny moderátorek Evropy 2 Lucky Bechynkové a Báry Krčmové. O výsledku těchto dvou kategorií rozhodli posluchači na webu Podcast roku. O umístění v dalších 7 kategorií rozhodovala odborná porota.

S nárůstem obliby poslechovosti podcatů zároveň roste i množství stylů pořadů, které dnes posluchač může sledovat. „Ukazuje se, že podcast, který má svou verzi i pro YouTube, může benefitovat nejen z většího dosahu, ale posluchači se lépe vedou na prokliky například na hlasování v anketě Podcast roku,“ říká Martina Říhová, výkonná ředitelka společnosti Active Radio. Nejen pro vítěze kategorií Veřejnoprávní podcasty Českého rozhlasu a České televize, ale i pro tvůrce nejlepších autorských podcastů mohli posluchači hlasovat na webu www.podcastroku.cz od 9. května do 5. června. Největší vlnu zájmu o hlasování v anketě byla zaznamenána po samotném spuštění ankety, dále pak 8. a 16. den hlasování. Obdobný scénář se opakoval i v poslední den hlasování.

V roce 2022 se do ankety opět zapojilo více hlasujících. „Máme radost, že navazujeme na trend z loňska, kdy letos vzrostl počet hlasujících o 36 %,“ komentuje anketu Martina Říhová, výkonná ředitelka společnosti Active Radio.

Výsledky a jednotlivé kategorie
Veřejnoprávní kategorii ovládla Vinohradská 12 a obhájila své první místo s 12 % hlasů, loni 22 %, Lucie Výborná s pořadem Host Lucie Výborné obsadil druhé místo s 9,8 %, což znamená nárůst oproti loňským získaným 8,8 %. Třetí místo patřilo ČT sport podcasty s 6,6 %, kteří svou pozici utvrdili a oslovili o 1, 3 % posluchačů více.

Výsledky TOP 10 – Veřejnoprávní podcast
1. Podcast Vinohradská 12
2. Host Lucie Výborné
3. ČT sport podcasty
4. Kriminálka
5. Buchty
6. Historie českého zločinu
7. Blízká setkání
8. ČT24
9. Meteor
10. Kompot

V kategorii autorské tvorby výherkyně z podcastu Opravdové zločiny navýšily svůj loňský náskok před dalšími umístěnými a meziročně si výsledek polepšily o 11, 1 %. Celkem získaly 27 % hlasů, což znamená přes 61 tis hlasů a staly se tak i absolutním vítězem. Na druhém místě se umístil podcast U Kulatého stolu, který získal 5 %, což je oproti loňsku o 3 % hlasů méně. Třetí místo, Fantastický podcast, získalo přes 3 % hlasů. V loňském roce získalo třetí místo 7,5 %. To obsadili tvůrci podcastu Brocast.

Výsledky TOP 10 – Autorských podcastů
1. Opravdové zločiny
2. U Kulatého stolu
3. Fantastický podcast
4. Brocast
5. Vlevo dole
6. Kecy a politika
7. Příběh, který se opravdu stal
8. středo/věk
9. Neplecha ukončena
10. Patálie

Porota v kategorii Zábava ocenila na prvním místě dva pořady: Buchty a Koulí podcast. Český rozhlas obsadil ve volbě poroty 5 prvních míst, autorské podcasty pak získala 3 první místa. Porotci vybírali v každé kategorii vždy ze 7 nominovaných podcastů. Odborná porota ani letos neměla jednoduchou volbu. Z ocenění se mohly těšit tyto tvůrčí týmy:

Osobní rozvoj a vzdělávání – Balanc
Společnost – Insider
Zpravodajství – Vinohradská 12
Zábava – Buchty, Koulí Podcast
Sport – Stadiony
Byznys – Ve vatě
Objev roku – Čekání na prezidenta

Letošní návštěvníci mohli prožít příjemné chvíle v malebném prostředí nedaleko centra Prahy a během inspirativního odpoledne se díky panelové diskusi dozvěděli, jak lze podcast monetizovat. Zástupci Brain we are představili využívanou platformu Pickie. Dámy z Opravdových zločinů prezentovaly svůj vlastní klub, který využívají k registraci a díky tomuto systémů mohou nabídnout např. bonusové epizody či posluchače pozvat do klubové kultury.
Mezi další řečníky panelové diskuse patřila Denisa Hrubešová ze zmíněného Pickey, Vladimír Piskáček za Gazetisot nebo také Vojtěch Otevřel, zastupující platformu Hero Hero. Večer se o hudební doprovod postarala kapela The Silver Spoons.

Po vyhlášení všech vítězů proběhlo předání výher soutěže Poznej podcast, elektrokoloběžek Cube 1.

Více informací o soutěži najdete na webových stránkách: www.podcastroku.cz. Pořadatelem akce je multimediální skupina Active Radio a Český rozhlas. Partnery jsou Youradio Talk, HeyFomo, Evropa 2, Frekvence 1, Rádio Z, Cube 1, České podcasty a CNC.


Kontakt pro média

press@activegroup.cz